W Meksyku rozpoczęła się druga faza projektu ochrony jaguarów Tech4Nature
MERIDA, Meksyk, 14 kwietnia 2025 r. /PRNewswire/ -- Podczas tegorocznego szczytu Tech4Nature 2025 koncern Huawei, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oraz lokalni partnerzy rozpoczęli drugą fazę projektu Mexico Tech4Nature, którego celem jest poprawa ochrony jaguarów w rezerwacie stanowym Dzilam de Bravo oraz monitorowanie wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność.
Wspólnie z firmą Huawei i organizacją IUCN, inaugurację imprezy uświetnili przedstawiciele meksykańskiego Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych, rządu stanu Jukatan oraz miejscowego partnera, firmy C-Minds.
„W Meksyku aż 42% ekosystemów narażonych jest na pewien stopień degradacji, któremu musimy zaradzić. Wiąże się to z monitorowaniem i szeregiem prac związanych z odbudową zasobów naturalnych, ale oznacza również coś ważniejszego, co obserwujemy właśnie dzięki temu sojuszowi" - powiedziała dr Marina Robles García, podsekretarz ds. bioróżnorodności i odbudowy środowiska w Ministerstwie Środowiska i Zasobów Naturalnych w Meksyku.
Inicjatywa Tech4Nature, powiązana z Huawei TECH4ALL i Zieloną Listą IUCN, to przykład międzynarodowej współpracy zainaugurowanej przez firmę Huawei i IUCN w 2020 r. w celu osiągnięcia kolejnych sukcesów w ochronie przyrody poprzez innowacje technologiczne.
„Świętujemy dziś wypracowanie wspólnej wizji, która uświadamia nam, że ochrona przyrody nie może dłużej zależeć wyłącznie od dobrych intencji lub odizolowanych strategii politycznych. Potrzebujemy nauki, technologii, zaangażowanych społeczności i odpowiedzialnych rządów" - powiedział Joaquín Díaz Mena, gubernator Jukatanu w Meksyku, podczas tegorocznej konferencji.
Z uwagi na utratę i fragmentację siedlisk jaguar został sklasyfikowany na Czerwonej Liście IUCN jako gatunek bliski zagrożenia. Chcąc przyczynić się do jego ochrony, w pierwszej fazie projektu zainstalowano 60 urządzeń audio i ponad 20 fotopułapek w rezerwacie stanowym Dzilam de Bravo. Wykorzystując wyszkolone modele sztucznej inteligencji, system jest w stanie rozpoznać wokalizacje i obrazy gatunków zamieszkujących rezerwat. Do kwietnia 2025 r. system zidentyfikował łącznie 147 gatunków i potwierdził obecność dziewięciu jaguarów na tym terytorium.
Druga faza projektu kładzie nacisk na gromadzenie danych o rozmieszczeniu populacji jaguarów i zapewnienie opartych na danych spostrzeżeń w celu wsparcia procesu decyzyjnego i poprawy zarządzania rezerwatem z perspektywą utworzenia korytarza biologicznego.
Podczas szczytu Tech4Nature 2025 spotkali się eksperci, naukowcy i liderzy ochrony przyrody z całego świata, by wspólnie dzielić się postępami i przemyślanymi strategiami w zakresie ochrony przyrody z wykorzystaniem technologii.
„Technologia cyfrowa sprawia, że ochrona różnorodności biologicznej jest zdecydowanie bardziej efektywna i pomaga rządom i działaczom na rzecz ochrony przyrody podejmować szybsze i bardziej ukierunkowane działania - powiedział Tao Jingwen, członek zarządu i dyrektor korporacyjnego komitetu ds. zrównoważonego rozwoju w Huawei.- Pragnę z tego miejsca zaapelować do naszych pozostałych partnerów o przyłączenie się do inicjatywy Tech4Nature, aby technologia cyfryzacji stała się powszechnym narzędziem globalnej ochrony ekosystemów".
Oprócz działań w Meksyku uczestnicy szczytu zapoznali się z projektami drugiej fazy Tech4Nature w Brazylii, Chinach, Hiszpanii, Kenii i Turcji, prezentującymi, w jaki sposób technologie cyfrowe i analityka wykorzystująca sztuczną inteligencję mogą zostać dostosowane do specyficznych potrzeb różnych ekosystemów.
„Wykorzystując dotychczasową dynamikę z niecierpliwością oczekujemy drugiej fazy tej współpracy. Rozpoczynający się rozdział obejmie sześć krajów, wspierając transformacyjne zmiany dla gatunków, ekosystemów i zamieszkujących je społeczności - powiedziała Úrsula Parrilla, dyrektor regionalnego biura IUCN w Meksyku, Ameryce Środkowej i na Karaibach (ORMACC). - Integrując technologię z ochroną przyrody na szeroką skalę, przyczyniamy się do realizacji ogólnoświatowych celów, które mają na celu umieszczenie przyrody w centrum procesu decyzyjnego na rzecz zrównoważonego rozwoju".
Projekty Tech4Nature w fazie drugiej
- Brazylia zbada wpływ zmian klimatu na wyspę Marajó i będzie monitorować populację kraba namorzynowego jako wskaźnik zdrowia ekosystemu.
- Chiny wykorzystują sieciowe rozwiązania cyfrowe i analitykę AI do monitorowania i wspierania repopulacji najrzadszego na świecie naczelnego, gibona Hainan, którego liczebność spadła do zaledwie 42 osobników.
- Hiszpania dąży do ochrony orła Bonellego w Parku Naturalnym Sant Llorenç del Munt i l'Obac poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych do analizy wpływu odwiedzających park na skuteczność reprodukcyjną tych ptaków.
- Kenia ma na celu poprawę monitorowania chronionych obszarów morskich i rafy koralowej w Morskim Parku Narodowym i Rezerwacie Kisite-Mpunguti, przyczyniając się do rozwiązania takich problemów jak nielegalne połowy i presja ze strony turystyki, a także monitorowanie papugoryby, której obecność pomaga przetrwać koralowcom.
- Turcja jest przykładem pionierskiej współpracy między organizacjami pozarządowymi, sektorem prywatnym i rządem w celu oceny ochrony różnorodności biologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem dużych ssaków, w tym danieli i dzikich kóz w dwóch pilotażowych lokalizacjach.
Szczyt Tech4Nature 2025 potwierdził, że współpraca między sektorem technologicznym, organizacjami pozarządowymi, rządami, instytucjami akademickimi i społecznościami lokalnymi stworzyła nowy paradygmat ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów.
TECH4ALL
Program TECH4ALL to długoterminowa inicjatywa i plan działania koncernu Huawei na rzecz integracji cyfrowej. Dzięki innowacyjnym technologiom i współpracy partnerskiej umożliwia on integrację i zrównoważony rozwój w cyfrowym świecie.
Więcej informacji na stronie Huawei TECH4ALL https://www.huawei.com/en/tech4all.
Zapraszamy do obserwowania profilu korporacyjnego na platformie X https://x.com/HUAWEI_TECH4ALL.
Więcej informacji na temat Tech4Nature: https://www.huawei.com/en/tech4all/stories/tech4nature-technology-nature-conservation.
Zdjęcia - https://mma.prnewswire.com/media/2663274/iMAGE1.jpg

WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?

Newsrooms &
Influencers

Digital Media
Outlets

Journalists
Opted In
Share this article